Miasta Partnerskie

Hemmingen

Hemmingen

Gmina leży na południe od Hanoweru - stolicy Dolnej Saksonii i w części graniczy bezpośrednio z tym miastem. Z jego centrum do Hemmingen jest zaledwie kilkanaście minut drogi. Niedaleko, na wschód pomiędzy Laatzen a autostradą nr 7 prowadzącą z Hanoweru do Monachium znajdują się tereny targowe - miejsce wystawy EXPO '2000. Gmina leży na powierzchni 31,5 km kw., a tworzy ją siedem miejscowości: Hemmingen-Westerfeld, Wilkenburg, Harkenbleck, Arnum, Ohlendorf, Hiddestorf i Devese. Liczba ludności gminy sięga dwudziestu tysięcy, z czego prawie połowa zamieszkuje Hemmingen. Ponad tysiąc osób pracuje w rzemiośle i małym przemyśle w Hemmingen-Westerfeld i w Arnum. Jednakże z uwagi na bliską odległość i dobre połączenia autobusowe, zdecydowana większość mieszkańców gminy ma zatrudnienie w Hanowerze głównie w sferze usług i w administracji. W gminie dominuje niska zabudowa mieszkaniowa. Są tam wspaniałe tereny rekreacyjne, położone w rozlewisku rzeki Leine. Uważane są one za najczystsze w Niemczech.

WWW: www.stadthemmingen.de

Ochotnica Dolna

Ochotnica Dolna

Ochotnica Dolna należy do powiatu nowotarskiego (woj. małopolskie). Powierzchnię gminy - 14106 ha tworzą zbocza Gorców i Beskidu Sądeckiego. Mieszkańcy, których jest ok. 8000, zajmują się głównie obsługą turystyczną. Wciąż żywy jest jeszcze folklor. Turyści znajdą w Ochotnicy górski krajobraz, piękne lasy, wiele szlaków pieszych, rowerowych i konnych, Parki Narodowe, rezerwaty i oczywiście bazę noclegową, rekreacyjną (m.in. kilka wyciągów narciarskich) i gastronomiczną. Przez gminę przepływa Dunajec, stąd blisko do spływu tą rzeką.
Najwcześniej z sołectw lokalizację otrzymała Tylmanowa - w 1336 r. Nazwa wsi wywodzi się prawdopodobnie od imienia pierwszego osadnika - Tylmana.

WWW: www.ochotnica.pl

Yvetot

Yvetota

Yvetot - miejscowość i gmina we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 10 807 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 1447 osób/km2 (wśród 1421 gmin Górnej Normandii Yvetot plasuje się na 21. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 501.). Yvetot jest miastem partnerskim Murowanej Gośliny, niemieckiego Hemmingen, szkockiego Lanark oraz czeskiego Kyjova. W 2011 odbyła się tu wystawa pokonkursowa (fotograficzna) prac z Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego Puszcza Zielonka organizowanego przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej. W 2013 roku młodzież z Murowanej Gośliny uczestniczyła w międzynarodowym projekcie "Rencontre Jeunes Européens Yvetot 2013". Oprócz Polaków w spotkaniu uczestniczyli również młodzi ludzie z miast partnerskich Yvetot: Czesi z Kyjova, Niemcy z Hemmingen oraz Szkoci z Biggar. Dzięki udanej współpracy KOMITETU PARTNERSKIEGO ZIEMI GOŚLIŃSKIEJ z COMITE DES ECHANGES INTERNATIONAUX D'YVETOT projekt zakończył się sukcesem. W 2015 roku miasto świętowało 40 -lecie współpracy ze szkockim Lanark. W wydarzeniu uczestniczyli także mieszkańcy Murowanej Gośliny razem z przedstawicielami lokalnej władzy.

WWW: www.mairie-yvetot.fr