Potrzeby i marzenia młodych ludzi z Armenii, Gruzji, Malty i Polski przed Gimnazjum nr 1

W dniach od 23 do 30 lipca gościliśmy w Murowanej Goślinie młodych Gruzinów, Ormian i Maltańczyków. Razem z młodzieżą działającą w Kole Wielokulturowym przy Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego realizowali Międzykulturową Akademię Otwartości "Od potrzeb do marzeń".

Wizyta przygotowawcza do projektu odbyła się we wrześniu 2013 roku, kiedy zaprosiliśmy do Murowanej Gośliny oraz Zielonki liderów z czterech krajów. Wspólnie zastanawialiśmy się nad szczegółami działań projektowych. Najważniejszym celem projektu było skonfrontowanie ze sobą potrzeb i marzeń ludzi w różnym wieku pochodzących z różnorodnych krajów, doświadczonych inną sytuacją polityczną i kontekstem historycznym. Miejscem wspólnej pracy młodych z ludzi Malty, Gruzji, Armenii i Polski były Murowana Goślina, Puszcza Zielonka oraz Poznań. Do naszych kreatywnych działań wykorzystaliśmy przestrzeń wokół Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego, gdzie powstała międzykulturowa i międzypokoleniowa instalacja pragnień i marzeń uczestników projektu oraz gdzie odbyły się warsztaty z charakteryzacji oraz warsztaty kulinarne , Plac Wolności w Poznaniu, na którym w niedzielę 27 lipca odbył się happening balonowy połączony z flash mobem pt. "Tęcza marzeń tych dużych i maleńkich". Mieszkańcy Poznania, turyści oraz uczestnicy projektu na małych karteczkach przywiązanych do czerwonych i niebieskich balonów napisali swoje marzenia i potrzeby, które w samo południe pofrunęły do nieba. Uczestnicy projektu odwiedzili także Poznańską Gminę Żydowską i spotkali się z jej przewodniczącą- Panią Alicją Kobus. Odbyło się także spotkanie z zastępcą burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina - Panem Marcinem Bulińskim oraz dyrektorką Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego - Panią Justyną Furman. Młodzi ludzie zaangażowali się także w działanie społeczne i pomogli przy segregowaniu ubiorów w Ośrodku Opieki Społecznej. Tam też spotkali się z przesympatyczną grupą seniorów, z którymi rozmawiali na temat ich potrzeb i marzeń. Młodzież odwiedziła także Farę Poznańską oraz Cerkiew św. Mikołaja w Poznaniu.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Murowanej Gośliny, którzy czynnie włączyli się w nasze działania i wyrazili swoje potrzeby i marzenia, wrzucając swoje karteczki do "Ławki Potrzeb i Marzeń" ustawionej przy ratuszu na Placu Powstańców Wielkopolskich. Wykorzystaliśmy je podczas debaty oksfordzkiej, którą przeprowadziliśmy w Bursie Uniwersytetu Przyrodniczego w Zielonce. Wielkie podziękowania kierujemy w stronę gości, którzy uczestniczyli w naszej debacie. Nasze zaproszenie przyjęły: Pani Krystyna Przygońska, radna gminy Murowana Goślina, przewodnicząca Komisji Oświatowo - Społecznej oraz członkini zarządu Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej oraz Pani Alicja Kobus - zastępczyni Przewodniczącego Rady Miasta Murowanej Gośliny, przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu oraz wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Szczegółowy program naszych działań oraz zdjęcia znajdują się na blogu projektowym:

fntd.blogspot.com

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Młodzież w działaniu, został wsparty przez Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego, Pana Michała Błachowiaka i jego firmę, Poznańską Filię Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina.

Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej

Jakub Niewiński, 2014-08-05