MUROWANA zaŻUŁAWialnia/ZaŻUŁAWiona Goślina/Murowane Lisewo

To tylko niektóre nazwy wymyślone podczas pięciu dni wzajemnego poznawania się, współpracy, zabawy i nauki z naszymi przyjaciółmi z Lisewa Malborskiego. W dniach 14-18 czerwca w ramach programu Równać Szanse Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży finansowanego przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności zorganizowaliśmy dwa spotkania: w Wielkopolsce i na Pomorzu. Proces planowania i przygotowywania tego wydarzenia rozpoczął się już w marcu. Wtedy podzieliliśmy się na identyczne grupy zadaniowe: żywieniową, noclegową, transportową, edukacyjną oraz "imprezową". Stworzyliśmy wspólnego fanpejdża i rozpoczęliśmy wzajemną komunikację i ustalanie szczegółów dwóch spotkań. Nie ukrywamy, że dla wielu z nas było to trudne doświadczenie, ale też prawdziwa szkoła życia. Dwustronne spotkanie rozpoczęliśmy od ugoszczenia Pomorzan w Wielkopolsce. Pierwszego dnia zwiedziliśmy m.in. synagogę w Poznańskiej Filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP a w Murowanej Goślinie podążaliśmy śladami wielokultowej przeszłości miasta, organizując grę miejską "(nie) prawdziwa historia?", wspólnie wycinaliśmy szablony, malowaliśmy torby, robiliśmy przypinki i magnesy, rozpoczęliśmy tworzenie muralu na ścianie w naszej sali multimedialnej przedstawiającego twarze uczestników projektu. Z kolei wyjazd na Żuławy rozpoczął się grą terenową "Poszukiwany testament z nogami" w Borętach. Kolejny dzień zaczęliśmy od przejścia lisewskiego questu "Śladami zapomnianych Sąsiadów". Ważnym elementem wspólnego działania było tworzenie muralu z przedwojennym wizerunkiem zburzonego w 1945 roku kościoła w Borętach - wspólnie przygotowaliśmy szablon i zaczęliśmy go wycinać. Na noc udaliśmy się do serca Żuław - do domu podcieniowego Mały Holender. Ostatni dzień spędziliśmy w Nowym Dworze Gdańskim w Muzeum Żuławskim. Chcielibyśmy teraz oddać głos kilkorgu z nas.

Szczególnie ujęła mnie gra terenowa "Testament z nogami", której narracja oraz punkty z zadaniami pomimo, że trudne, były naprawdę ciekawe i oryginalne. Dodatkowo, pozyskałam nowe umiejętności - prawidłowego oklejania szablonów, co pomimo, że brzmi banalnie, w rzeczywistości takie łatwiutkie nie jest oraz poznałam ciekawą historię Lisewa i Żuław. (Maja S.)

Wyjazd na Żuławy i przyjęcie gości w Murowanej Goślinie były pouczające. Nauczyłam się współpracy w grupie i tworzenia murali. Dowiedziałam się również, że nie jest tak łatwo zorganizować posiłek dla tak licznego grona. Poznałam wielu ciekawych ludzi, którzy pokazali mi, w jaki sposób można zrobić świetną grę terenową. (Maja R.)

Podczas tych spotkań poznałem wspaniałych ludzi. Przybliżono nam historię Lisewa i Boręt. Robiliśmy przypinki, wycinaliśmy szablony i obrysowywaliśmy twarze ze zdjęć. To był bardzo aktywnie spędzony czas. (Bartek)

Projekt z Lisewem Malborskim był fantastyczny. Poznałam nowych, interesujących ludzi; nauczyłam się robić murale, przypinki i magnesy oraz uczestniczyłam w ciekawych grach terenowych. Dużo się nauczyłam dzięki temu wyjazdowi. (Ola)

Wyjazd do Lisewa Malborskiego był dobrym doświadczeniem, nauką, a także fajną zabawą! (Basia)

Dzięki wymianie z Lisewem Malborskim poznałam wiele wspaniałych osób. Nauczyłam się również planować wyjazdy, takie jak ten i zrozumiałam, że nie jest to łatwe i wymaga dużo pracy i chęci. Sądzę, że dzięki temu wyjazdowi wszyscy bardzo dobrze się zintegrowaliśmy. (Asia)

Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie za obdarowanie naszych gości z Lisewa Malborskiego pamiątkami.

Goślińska młodzież realizująca projekt "Nakręćmito! MUROWANA (re) AKTYWACJA", 2016-06-30