Lokalsi zwyczajni niezwyczajni, czy strażacy OSP Białężyn

Kolejne działanie w ramach projektu "Nakręćmito! MUROWANA (re) AKTYWACJA" realizowanego przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej we współpracy z Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie w ramach Programu Równać Szanse Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności odbyło się w przepięknej wiosennej scenerii białężyńskich pól i łąk. To właśnie tam od wielu lat prężnie działają druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. W ramach naszego projektu od września poznajemy ich pełne poświęcenia zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej oraz całego ekosystemu. Umiejętności strażaków przydają się nie tylko podczas pożarów czy wypadków, ale także w innych, bardzo nieprzewidywalnych sytuacjach. Taka właśnie miała miejsce w połowie kwietnia w Starczanowie. Strażacy wyciągnęli ze stawu sarnę i zaopiekowali się nią aż do przyjazdu weterynarza. Najtrudniejsze są jednak akcje związane z wypadkami. Trzeba zachować zimną krew nawet wtedy, gdy widzi się znajomego lub sąsiada, który miał wypadek i jest w ciężkim stanie - mówi jeden ze strażaków. 29 kwietnia przeżyliśmy symulację alarmu pożarowego. W ciągu kilku minut mieszkańcy Białężyna i okolic byli gotowi do akcji. Nowoczesny system powiadomienia to nie tylko słyszalna na okolicę syrena, ale SMS przesłany do każdego druha. W ciągu pięciu minut załoga gotowa do akcji wyjeżdża nowym nabytkiem - wozem strażackim STAR. Mieszkańcy wychodzą z domów, trochę zdenerwowani, ale na szczęście wyjaśniamy, że to tylko pokaz.

Do wspólnej akcji ze strażakami zaprosiliśmy seniorki z Murowanej Gośliny, które żywiołowo włączyły się w pokaz udzielania pierwszej pomocy. Dialog międzypokoleniowy kolejny raz stał się rzeczywistością. Druhowie OSP cieszą się z każdej okazji, kiedy mogą spotkać się z mieszkańcami naszej gminy, którzy chcą się od nich uczyć. W czasie spotkania mogliśmy przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy, doświadczyć ciężaru butli tlenowej, sikawki oraz specjalnego skafandra chroniącego przed szarańczą. Spotkanie zakończyło się przejażdżką wozem strażackim oraz wspólnym ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim Druhom OSP Białężyn za ugoszczenie nas w swoich progach i za przygotowanie pokazu akcji strażniczej, sprzętu ratowniczego i udzielania pierwszej pomocy. Jesteście zwyczajnie niezwyczajni!!!

Goślińska młodzież realizująca projekt "Nakręćmito! MUROWANA (re) AKTYWACJA", 2016-04-30